středa 11. ledna 2017

Tak jsme založili spolek.

Sešli jsme se 2.12 2016 v čajovně Dharmsala na Karlínském náměstí v Praze. Byly to moc příjemné chvíle. Eliška ještě řeší formality, sídlo a registraci spolku u soudu.

Členy spolku, tedy školáky jsou: Miroslav Burda, Eliška Doležalová, Petr Hájek, Andrea Joštová, Aleš Lindovský, Andrea Svobodová, Jitka Šmejkalová, Adam Trnka. Školníci podle stanov, tedy něco jako rada, jsou Eliška, Petr, Aleš a Jitka.

Přehnaly se Vánoce a čeká nás další schůzka, která je naplánovaná na 20.1.2017 v 17.00. Místo setkání se připravuje.

Co cítím v souvislosti se založením spolku? Máme velkorysé stanovy, které nám umožňují zakládat nové kontinenty, máme právní subjektivitu a můžeme jednat jako společenská bytost.

Cítím sílu tohoto kroku. Nicméně mě vzpomínky znovu přivádějí na začátek celé myšlenky a vize. Hledáme domov. Domov skromný, přírodní, pokojný, dosažitelný a udržitelný. Hledáme místo vedle dobrých sousedů v obci, ve které žijí lidé společnými radostmi i starostmi, ve které společně vychováváme děti, sklízíme úrodu a stavíme domy.

Hledáme místo, kde každý den mohu navštívit svoje blízké, kde se rodiče nebojí o děti a kde nikdo nikdy není sám ve svém žití, svojí práci, svých starostech i v péči o děti.

Nic nám tedy nemůže nahradit fyzickou realizaci vesničky. Čekali jsme na subjektivitu, abychom mohli jednat jménem spolku a oslovovat lidi, obce i instituce. Je čas jednat. Mám náměty pro další schůzku:

Deklarace spolku SoMA. Kampaň za kontakty a prostory. Obnova stránek SoMA. Živé projekty a ateliery. Škola architektury. Projekt vzájemné stavitelské svépomoci (začneme od Adama :-). Právní a formální záležitosti, zaplacení právníka, účet a členské příspěvky. Spolupráce se Spolu na Zemi. Pražské středisko a společenská aktivita.