středa 14. září 2016

Atelier občanské nauky

V atelieru občanské nauky se chceme učit občanské demokracii. Chceme se zabývat reálnými projekty, ve kterých jako občané, zdola, můžeme ovlivnit chod veřejných záležitostí. Nejsme na to zvyklí, nevíme jak na to a myslíme si, že na to nemáme čas a energii. Bezmoc nás může naplňovat jedy, které nám mohou otravovat život :-)

Projekt: Jak změnit systém zdravotního pojištění

Prvním společným projektem školáků SoMA bude nejspíše setkání a diskuse kolem českého zdravotnictví, jehož fungování je pokřivené povinnou účastí v systému zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny se sice nazývají pojišťovnami, ale ve skutečnosti jsou to malé finanční úřady, které vybírají další daň. Tváří se jako bohulibé osvícené organizace s podnikatelským plánem, ale ve skutečnosti jsou to skupiny finančníků, které nakládají s penězi, které jim musíme dávat tak, jak to finančníci umějí. Spojení byznysu se zdravotnictvím bylo vždycky třaskavé. Asi znáte povídání o čínském císaři, který platil svému lékaři jenom, když byl zdravý. Nám se to nějak obrátilo. Mám úctu k českým lékařům, několikrát mi velmi pomohli a jednou mě málem zabili. Název povolání "lékař" napovídá, že jsme se stali konzumenty byznysu s léky a nakonec i s nemocemi :-)    

K věci: Dopis VZP 

Zdravotní pojištění je jediná povinná dávka, kvůli které musíme vydělávat peníze. Řada z nás kvůli tomu nemůže žít zcela soběstačný a svobodný život. Řada z nás je pro bezplatnou zdravotní péči paradoxně pronásledovaná hrozbou soudů a exekuce.

Pojďme se společně zamyslet jak na věc. Bude třeba oslovit poslance, právníky a nastínit koncept alternativy. Mě se docela líbí myšlenka postupné správy veřejných věcí prostřednictvím elektronických sociálních sítí. Co kdybychom společně s návrhem změn rozjeli projekt shánění peněz a pomoci pro léčení lidí, kterým pojišťovny neumí pomoci? Budu platit. Solidární princip je dobrý. Byznys pod pláštíkem solidarity však nikoliv. Budu ale platit doktorovi, kterého znám na pacienta, který mě o pomoc požádá. Pojďme se zamyslet nad rozjezdem internetové stránku takové solidární vzájemné občanské podpory...

Další projekty:

Občané hledají domov - jak se zakládá vesnička.

Pět švestek - alternativní měna naší sociální sítě.

Mohli by plátci daní preferovat projekty na které budou jejich peníze použity?