pátek 18. září 2015

Jitka Šmejkalová - osobní profil

A. Kdo jsem: 
Jitka Šmejkalová. Upcyklační návrhářka oděvů. Šivá

B. Projekty, které chci realizovat na půdě školy:

1. Zašívárna - ateliér tvorby oděvů, pro muže i děvu. Tvorba započne od nápadu, přes skicu, konstrukci střihu, stříhání, šití až po prezentaci výsledku.

2. Baví mě vaření a tak přispívám do naší společné kuchařky SoMA nemá maso.

3. Věnovat se tvoření s recyklačním a DIY konceptem, viz. Kudlanka.

4. Ilustrovaná kniha o otázkách a odpovědích (Dětské otázky jsou občas zdánlivě malicherné, ale občas jsou velmi inspirativní. Chci zpracovat tyto otázky pomocí obrázků. Odpovědi nechat na čtenářích a možná udělat i další díl jen s odpověďmi, které mi čtenáři pošlou. Líbilo by se mi na každou otázku zveřejnit více odpovědí, abychom si uvědomili, že vynalézavost naší mysli je nekonečná a co člověk, to odpověď.)

5. Studovat metody rozšiřování vědomí .

C. Profil žáka (poptávka do školního tržiště - co se chci naučit):

angličtina, umění psaného i slovního projevu, ilustrace, arteterapie, zpěv, tanec, psychologie, metafyzika, permakultura, pěstování plodin, bylinkářství, výroba přírodní kosmetiky, praktické i teoretické stavění příbytků, soběstačnost.

D. Profil učitele (do profilu učitele vyplňte nejen to, co vyučujete, ale také jak to děláte, jaký je studijní plán a jaké jsou ekonomické principy výuky. Nebojte se, víme, že je to experiment :-)

V šicí dílně Zašívárna, kterou zakládáme s Markétou Kotmelovou chystáme otevřít dílnu pro veřejnost. Vyhradím v ní čas pro školu Soma. Dílna v Praze je přechodná verze. V budoucnu mám představu komunitní dílny v přírodě. V dílně se každý bude moci naučit pracovat s šicím strojem a šít oblečení. Postup práce zahrnuje i kompletní přípravu, tj. návrh, konstrukce střihu (nebo vytáhnutí
střihu z Burdy) a příprava střihu. Když do tvorby zapojíte i recyklaci a budete tvořit z použitých materiálů, máte u mě významné plus :)

V rámci školy bych ráda uspořádala výstavu nebo přehlídku děl učňů Somy. Každý by si vybral, co se konkrétně chce naučit ( sukně , kalhoty…) a na téma “Ze srdce” by umělecky vyjádřil a zpracoval svůj výtvor. Taky v dílně budeme pořádat tematické workshopy, kterých se žák Somy bude moci účastnit zdarma (výměnou za jeho znalosti ;) nebo se slevou. Ceny se budou ještě vymýšlet, tedy zatím nevím. Představa je, že student zpracuje reálnou zakázku, tím přispěje na chod dílny, sám si vydělá a získá potřebnou praxi pro rozvoj jeho dovedností.


E: Kontakty:
smejkalovajit@gmail.com

F. Jakou hledám podporu pro svoji práci a projekty:
otevřené sdílení

G: Proč SoMA :
Chci vzájemně sdílet poznání světa, nenásilnou formou, s radostí
a láskou.